Employees motivation in legal firm

23.03.2016

Мотивація у широкому розумінні – це процес спонукання працівників до діяльності для досягнення цілей організації. Існує матеріальна та нематеріальна мотивація. Матеріальна + нематеріальна мотивація = лояльність + ефективність персоналу. Співвідношення складників (матеріальної та нематеріальної мотивації) визначається політикою компанії, яка розробляється з урахуванням внутрішньої ситуації та ринкових тенденцій.

До матеріальної мотивації слід віднести конкурентний рівень заробітної плати, наявність системи бонусів, премій. Крім того, не варто забувати про так зване непряме матеріальне стимулювання (соціальный пакет) — зазвичай це оплата харчування співробітників, оплата (або надання) транспорту, додаткових послуг (медичне страхування, абонемент до спорт-клубу та інше). Також до матеріальної мотивації я б віднесла накопичувальне страхування життя, програми накопичувального пенсійного забезпечення, надання кредитів на нерухомість співробітникам.

До непрямих матеріальних нагород слід також віднести всілякі подарунки, які фірма дарує своїм співробітникам (подарунки на день народження, білети в театр, подарунки з приводу народження дитини)- це і це різноманітні свята, що присвячені знаковим подіям фірми, і заміські прогулянки,  і вечірки, корпоративні свята. Особисто я досі не можу забути подорожі на Кіпр (усіх без винятку співробітників), що була приурочена до святкування 15-річчя АК «Коннов і Созановський».

Корпоративна культура посідає одне з головних місць у нематеріальному стимулюванні. Крім того, є нематеріальні нагороди, що пов’язані із зміною статусу співробітника – до цього блоку входить не тільки підвищення співробітника у посаді, але і запрошення співробітника виступити у якості лектора на конференції або доповідача на внутрішньому семінарі по навчанню співробітників (це все свідчить про високу оцінку його професійних якостей та довіру з боку керівництва) або надання права приймати участь в управлінні фірмою та плануванні її стратегічного розвитку. Зміни в статусі нерідко ведуть до змін, що пов’язані з організацією робочого місця (надання окремого кабінету, найм секретаря, надання додаткового офісного обладнання).

Багато з перерахованих способів мотивації наявні в АК «Коннов і Созановський».

Важко ось так відразу відповісти, які найефективніші способи мотивації юриста у юридичній фірмі, оскільки мотивація це досить тонка матерія і, в першу чергу, залежить саме від співробітника. Вибір того чи іншого інструменту стимулювання співробітника у більшості залежить від статусу та рангу, що займає співробітник у посадовій їєрархії, тобто, чим вищий ранг, тим дорожчий соціальний пакет може бути йому наданий. Крім того, при проектуванні складу соціального пакету необхідно враховувати мотиваційну спрямованість співробітників: якщо одного співробітника найкращим чином будуть мотивувати непрямі матеріальні стимули, що підкреслюють його статус (службовий автомобіль, звання на візитці тощо), то для іншого більш цінними будуть стимули, що спрямовані на його розвиток (наприклад, організація навчання). В АК «Коннов і Созановський» ми пішли шляхом написання «Положення про соціальний пакет», за яким відповідно до зміни посади співробітника змінюється соціальний пакет.

Щодо мотивації спіробітників у кризу. Іноді у роботодавців може виникати запитання – а чи треба взагалі це робити? Адже, з одного боку, співробітник як ніколи зацікавлений в роботі, а з другого - якщо його щось не влаштовує, то він може звільнитися та спробувати знайти собі «більш достойніший» варіант. Проте існує ризик, що або взагалі нічого не знайде, або знайде роботу з меншою заробітньою платою та кар’єрними можливостями. Розуміючи це у роботодавця виникає думка: «Добре, що ми в змозі на даний момент запропонувати хоч якусь роботу, і взагалі виплачувати заробітну плату». Ось такий приклад “мотивації” можуть навести керівники компаній, а точніше повну її відсутність. Проте, треба пам’ятати, що під час кризи у всіх достатньо приводів для депресії, і саме вона заважає продуктивно працювати.

Наше керівництво, так само як і я, розділяємо думку, щодо мотивації співробітників до подолання труднощів. Згуртована команда кваліфікованих спеціалістів – запорука успіху та швидкого подолання кризи. Тому в умовах кризи важливо знайти резерви мотивації, які допоможуть співробітникам досягти максимальної віддачі, в тому числі за рахунок підвищення їх залученості  та прихильності до компанії. Всі співробітники знають, які б негаразди не трапились на їхньому шляху, наш колектив завжди готовий прийти на допомогу. Цим самим мотивуємо наших колег до підвищення емоційної лояльності, в результаті якої співробітник розділяє цінності, бачення компанії та пишається бути її частиною. Ось чому, на мій погляд, в умовах кризи краще спрацьовують інструменти нематеріальної мотивації.

Особисто від себе хочу додати, що гарний настрій, який ти можеш подарувати своїм співробітникам, широка посмішка та щира підтримка у складних ситуаціях може бути однією з найкращих мотивацій!